Авионска програма Малта – Септември / Октомври

1 ден 13.09 / 18.10.2024 (петок) СКОПЈЕ -МАЛТА

Состанок на групата Скопскиот аеродром 19:00 часот  . Полетување за Ла Валета во 20:45 ч. Пристигнување во 22:30 часот. Трансфер до хотелот .Сместување во хотел. Ноќевање.

2 ден 14.09 / 19.10.2024 (сабота) МДИНА И ВАЛЕТА

Појадок.  Во пладневните  часови  факултативна  посета   на  Мдина, стариот средновековен главен град на Малта .Мдина остана центар на малтешкото благородништво и религиозните власти (и имотот во голема мера продолжува да се пренесува од семејства и од генерација на генерација), но никогаш не го врати своето значење од пред 1530 година, давајќи го популарниот прекар „Тивки град“. и од локалното население и од посетителите.

Во Мдина не се дозволени автомобили (освен ограничен број жители, возила за итни случаи, свадбени коли и коњи), делумно зошто го добил прекарот „Тивкиот град“. Градот прикажува необичен спој на норманска и барокна архитектура , вклучувајќи неколку палати, од кои повеќето служат како приватни домови.Во попладневните  часови се  упатуваме  Валета град кој е зачуван во старите ѕидини и има во потполост сочуван дух од минатите времиња. Градот има неколку згради со извонредна историска важност, денес се на списокот на УНЕСКО на светска градина. Најзначајни згради се:Ко-катедралата на Свети Јован, поранешена манастирска црква на Малтешките витези,Палата Кастиљ (денес зграда на претседателот на владата),Градби кои витезите ги направиле за да го заштитат градот од напади,Палата на Големиот мајстор (денес седиште на малтешкиот парламент) и Национален музеј на убава уметност. Враќање во хотел  Ноќевање.

3 ден 15.09 / 20.10.2024( недела) МАЛТА–ГОЗО

Појадок. После појадокот се упатуваме на факултативна целодневна посета на Гозо омиленото излетничко место на Малтежаните (Calypso’s Island), вториот најголем остров во Малтешкиот архипелаг.Гозо бил важно место за културна еволуција, а во текот на неолитот биле изградени храмовите Ѓантија ; тие се меѓу најстарите самостојни структури во светот, како и најстарите религиозни структури во светот. Името на храмот е малтешко за „припаѓање на гигантите“, бидејќи легендата во малтешкиот и гозитанскиот фолклор вели дека храмовите биле изградени од гиганти. Друг важен малтешки археолошки локалитет во Гозо, кој датира од неолитскиот период, е Камениот круг Ксагара .Попладне враќање во хотел..  Ноќевање.

4 ден 16.09 / 21.10.2024 (понеделник) МАЛТА –  СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот Слободно време за индивидуални активности .Макултативна посета на рибарското и живописно градче Марсакслок. Враќање во хотел. Трансфер до аеродром. Полетување за Скопје во 23:15 часот. Пристигнување во Скопје во 00:55 часот по полноќ.

 

ЦЕНА: 299€ или 18.538,00 – до 25.07.2024

РЕДОВНА ЦЕНА: 339€

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз на релација Скопје-Малта-Скопје со вклучени аеродромски такси
 • Багаж со димензии 40 х 30 х 20 cm , максимум 8 kg
 • Трансфер на релација аеродром-хотел-аеродром во Малта.
 • Сместување во Хотел 3* на база 3 ноќевања со појадок
 • Организација и водство на аранжманот
 • Пратител од агенцијата за целото патување
 • Цената на аранжманот не вклучува:

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 •  Факултативна посета Валета и Мдина – 45€
 • Факултативна посета Гозо – 45€
 • Факултативна посета Маракслок – 15€
 • Влезници за културно историските музеи
 • Доплата за багаж – информација во агенција
 • Патничко осигурување
 • Туристичка такса се плака во хотел – 1€ од ден.
 • Индивидуални трошоци

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ: Островот Гозо, трите града Валета, Мдина и Марсакслок: 80€

НАПОМЕНА:

 • Резервација се прави со уплата на капар 50%, доплата на остатокот 10 дена пред поаѓање.
 • За реализација на аранжманот потребни се минимум 20 патници, калкулацијата на факултативите е за минимум 15 особи. Пријавување за факултативите се прави при резрвација во агенција.
 • Агенцијата има право да го промени редоследот на факултативите.
 • Цените се изразени во евра, плаќање во денарска против вредност 1€ = 62 мкд.
 • Важноста на пасошот треба да биде минимум  6 месеци пред истек.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ВИКЕНД ПОНУДИ

Викенд во Златибор

1 ДЕН:01.08.2024 ( Четврток ) Состанок со групата во 22.30 час, поаѓање од Скопје во 23.00 час, 23.30 час. – Куманово. Се патува преку граничен премин Табановце, само со лична карта, со попатни паузи за одмор и царински формалности.   2 ДЕН: 02.08.2024( Петок ) Пристигнување во Златибор во утринските часови. Посета на Сирогојно– посета […]

Read More
ВИКЕНД ПОНУДИ

БУДВА – ТИВАТ – КОТОР

1 ДЕН: 20.06.2024 – Скопје – Будва Состанок со групата во 23.00 час, поаѓање за Будва во 23.30 час. Се патува преку Косово и Албанија со папатни паузи за одмор и царински формалности. 2 ДЕН: 21.06.2024 – Будва Пристигнување во Будва во утринските часови – Пристигнување во Будва во утринските часови, (пауза за фотографирање во […]

Read More