8 ми Март – Јаши, Романија

Поклонение на моштите на Св.Петка

 

Прв ден:07.03.2024 (Четврток)

Тргнување од Скопје (паркинг хотел Вип) во 16:00ч. Патување со високотуристички автобус преку Бугарија со попатни паузи.

 

Втор ден:08.03.2024 (Петок)

Во утринските часови пристигнување во Букурешт,културна, индустриска и финансиска престолнина на Романија. Воедно е и најголемиот град во Романија, сместен на југоистокот на земјата, и лежи на бреговите на реката Дунав  – посета на  патријаршијата и присуство на света литургиј.Од 1925 година, Романската православна црква е организирана како Патријаршија. Таа година, на 4 февруари, Светиот синод донесе одлука за основање на Романската православна патријаршија. Претседателскиот митрополит (митрополит на Унгровлахија) беше подигнат во чин Патријарх. Законот за основање на Патријаршијата бил објавен на 25 февруари 1925 година, а на 1 ноември 1925 година Мирон Кристеа бил устоличен за прв патријарх на Романија (1925-1939 година). Посета на стариот дел на Букурешт и црквата на Благовештение, посета на храм Св.Димитрија, посета на една од најстарите манастири во централното градско подрачје Ставрополеус. Слободно време за кафе пауза и разглед на стариот дел на Букурешт.

Во попладневните часови поаѓање кон манастир Њамц -Ноќевање.

 

Трет ден:09.03.2024(Сабота)

Рано наутро присуство на Света литургија на македонски јазик во манастир Њамц, кој е познат како „романски православен Ерусалим“ и е една од најважните монашки заедници на Романската православна црква во Молдавија и можност за причест за сите оние кои имаат благослов. По завршување на литургијата разглед на манастирскиот комплекс и народниот музеј со еден од монасите на српски јазик. Се упатуваме кон манастир  Секу, тој е најстариот манастир во регионот. Во неговата архитектура доминира карактеристичниот молдавски стил. Комплексот вклучува црква, две параклиси и манастирски згради.Манастир Сихастрија недалеку одовде се наоѓаше скитот Сихла (монашки испосник) како и пештерата на Свети Пиј Теодора; ковчегот со нејзините мошти денеска се чува во манастирот Пецерска-Киев под името „Богобојазливата Теодора од Карпати(гробот и ќелијата на старец Клеопа) Манастир Агапиа уништена и повторно изградена, изгорена и повторно преправена, Агапија на ридот стана многу шармантен испосник.Манастир Варатек ,овој православен манастир, кој се наоѓа во североисточниот дел на рурална Романија, има вкупно околу 450 монахињи. Многу од овие калуѓерки живеат во мали групи во приватни куќи, расфрлани меѓу обичните селани, наместо внатре во ѕидовите на заедничката опатија.Во попладневните часови можност за присуство на вечерна служба и молитва во шарената црква која се наоѓа во близина на богословското училиште. Враќање во Њамц – ноќевање.

Четврт ден:10.03.2024 (Недела)

Одјавување од конаците и заминување кон Јаши  познат како културен главен град на Романија, Јаши е симбол на романската историја. Историчарот Николае Јорга изјавил дека „не треба да има Романец кој не знае за тоа“. Сè уште познат како „Молдавската престолнина“, Јаши е главниот економски и деловен центар на романскиот молдавски регион.Присуство на Света литургија и поклонение на моштите на Св.Петка. Разглед на градот Јаши. Во попладнвните часови тргнување кон Македонија и пристигнување во раните утрински часови.

 

Цена на аражманот – 10.500 ден.

Цена со рана уплата до 31.01 – 8.500ден

 

Цената вклучува :

  • 2 ноќевања во близина на Јаши
  • Превоз на дадените релации
  • Пратител за време на патувањето
  • Посета на сите наведени манстири
  • Цената не вклучува :
  • Патничко осигурување
  • Лични и индивидуални трошоци

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 ми МАРТ 2024

8 ми Март Сокобања – 1 ноќевање

1 ДЕН: 09.03.2024 – Сабота Состанок со групата во утринските часови. Поаѓање за Србија преку граничен премин Табановце, со паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Сокобања во пладневните часови. Сместување во Сокобања во приватни вили. Ручек. После ручекот организирана прошетка низ центарот на Сокобања: Милошев Конак, Турско купатило….. Слободно попладне. Вечера.Забава со жива […]

Read More
8 ми МАРТ 2024

8 ми Март – Венеција – Милано – Верона

07.03.2024 Состанок  на групата во Скопје во 16:00 часот.  Поаѓање за Италија. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности. Ноќно возење 08.03.2024 Пристигнување во утринските часови во Лидо ди Јесоло, сместување и краток одмор . Во договорено време поаѓање кон Пунта Сабиони, пристаништето каде […]

Read More
8 ми МАРТ 2024

8 ми Март – Истанбул

Редовна цена:119 евра Цена со рана уплата до 31.12 : 109 евра МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА РАТИ   Програма на патување: Истанбул 1 ДЕН (четврток) -07.03.2024 Состанок на групата во 16:30 . Во 17:00 час поаѓање за Истанбул. Ноќно возење преку Грција со попатни кратки паузи за одмор и царински формалности. 2 ДЕН (петок) – […]

Read More