8 ми Март – Венеција – Милано – Верона

07.03.2024

Состанок  на групата во Скопје во 16:00 часот.  Поаѓање за Италија. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности. Ноќно возење

08.03.2024

Пристигнување во утринските часови во Лидо ди Јесоло, сместување и краток одмор . Во договорено време поаѓање кон Пунта Сабиони, пристаништето каде со брод се упатуваме кон безвременскиот град на вода, Венеција (факултативно). Плоштадот Сан Марко, Дуждевата палата, каналот Гранде, мостот Риалто…. Слободно време за индивидуална прошетка. Во договорено време, од пристаништето во Венеција, се упатуваме кон Пунта Сабиони. Враќање во хотел. Ноќевање.

09.03.2024

По појадокот во хотел групата се упатува на целодневна факултативна екскурзија во Милано… Замокот Sforzesco, Arco de la Pace, паркот Sempione, населбата Brera, познатата опера Scala di Milano, галеријата Vittorio Emanuele II, и се разбира познатата миланска катедрала, Il Duomo di Milano. Слободно време за индивидуална прошетка низ градот на модата, можност да пробате некој од локалните специјалитети, во големиот број ресторани сместени во преубавиот центар на градот. Во попладневните часови поаѓање назад кон Лидо ди Јесоло. Ноќевање.

10.03.2024

По појадок се одјавуваме и се упатуваме кон Верона, втор по големина град во Северна Италија, после Венеција. Посета на познатата Arena di Verona, куќата на Ромео и Јулија, каде што се одвива Шекспировата драма (факултативно ). Слободно време за индивидуални активности. Во попладневните часови поаѓање кон Македонија. Ноќно возење. Пристигнување во утринските часови.

 

РЕДОВНА ЦЕНА: 139 еу.

ПРОМО ЦЕНА: 129 еу.

 

Што е вклучено во цената:

 

  • 2 ноќевања во хотел со 3* со појадок во Лидо ди Јесоло
  • Посета на Верона
  • Автобуски превоз од Скопје
  • Лиценциран придружник

 

Што не е вклучено во цената:

 

  • Патничко осигурување
  • Задолжителна посета на Венеција со брод и локален водич – 25е
  • Факултативна посета на Милано со локален водич – 55е
  • Туристичка такса
  • Индивидуални трошоци (влезници за музеите)

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 ми МАРТ 2024

8 ми Март Сокобања – 1 ноќевање

1 ДЕН: 09.03.2024 – Сабота Состанок со групата во утринските часови. Поаѓање за Србија преку граничен премин Табановце, со паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Сокобања во пладневните часови. Сместување во Сокобања во приватни вили. Ручек. После ручекот организирана прошетка низ центарот на Сокобања: Милошев Конак, Турско купатило….. Слободно попладне. Вечера.Забава со жива […]

Read More
8 ми МАРТ 2024

8 ми Март – Истанбул

Редовна цена:119 евра Цена со рана уплата до 31.12 : 109 евра МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА РАТИ   Програма на патување: Истанбул 1 ДЕН (четврток) -07.03.2024 Состанок на групата во 16:30 . Во 17:00 час поаѓање за Истанбул. Ноќно возење преку Грција со попатни кратки паузи за одмор и царински формалности. 2 ДЕН (петок) – […]

Read More
8 ми МАРТ 2024

8 ми Март – Јаши, Романија

Поклонение на моштите на Св.Петка   Прв ден:07.03.2024 (Четврток) Тргнување од Скопје (паркинг хотел Вип) во 16:00ч. Патување со високотуристички автобус преку Бугарија со попатни паузи.   Втор ден:08.03.2024 (Петок) Во утринските часови пристигнување во Букурешт,културна, индустриска и финансиска престолнина на Романија. Воедно е и најголемиот град во Романија, сместен на југоистокот на земјата, и […]

Read More