Тунис Лето 2023 ( со директен чартер лет од Скопје )

Тунис, земја која е лоцирана во срцето на Медитеранот и во која се спојуваат илјадници години култура.  Со своите прекрасни долги и широки песочни плажи, бројни хотели и културно – историски споменици, привлекува многубројни туристи од целиот свет кои доаѓаат да уживаат под топлото африканско сонце и водите на Средоземното Море, но и да ги истражуваат знаменитостите на бурното минато, како и непознатите на секогаш мистичната и убава Сахара. Тунис е најмалата и најсеверната африканска земја лоцирана во северозападниот дел на најжешкиот континент. Земја која има богата и долга историја, но најмногу ќе се воодушевите од гостопримството на тунизаните, белите песочни плажи, тиркизното море и зеленилото и шаренилото нза природата.

Главниот град на Тунис, градот Тунис, се карактеризира со динамичен спој на традицијата и модерниот свет; медитеранскиот и европскиот шарм. Најзначајни културно – историски споменици кои можат да се посетат се: остатоците од античката Картагина; Римскиот колосеум  во El Jem – каде што е сниман и познатиот филм Гладијатор, Националниот музеј Бардо со најголемата колекција на римски мозаици; вредните културно – историски споменици во сликовитиот град Sidi Bou Said; како и необичните Берберски куќи закопани во мекиот пустински камен – песочник и да не ја изоставиме Сахара и природната оаза Oasis de Chebika  – магија на која ретко кој останува рамнодушен. Најпознати и најзначајни летувалишта во Тунис се: Монастир (Monastir); Хамамет (Hammamet); Махдија (Mahdia); и Сус (Sousse).

Секој Среда од 05.07.2023 

Состанок на скопскиот аеродром 2 часа пред полетување. Директен лет кон аеродромот “Habib Bourguiba International Airport” лоциран во Монастир, во раните утрински часови согласно поставеното време на лет. По пристигнувањето, средба со претставник на партнер агенцијата во Тунис и трансфер до избраниот хотел. Превземање на собите и сместување според определеното време и правило на пријавување на хотелот (најчесто окoлу 14:00 часот на денот на пристигнувањето).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

АНТАЛИЈА ЛЕТО 2023 - ЧАРТЕР ПРОГРАМИ

Анталија Лето 2023 ( со директен чартер лет од Скопје )

Секој Понеделник, Четврток и Сабота од 05.06.2023 до 28.09.2023! Скопје – Анталија ТК 7909 | 04:45 – 07:25 Анталија – Скопје ТК 7908 | 02:55 – 03:50 ЗАБЕЛЕШКИ: Сите хотели се на барање. Цените се изразени во евра, а плаќањето е исклучиво во денари по курс од 62 МКД за 1 ЕУР. За влез во Турција […]

Read More
КИПАР ЛЕТО 2023 - ЧАРТЕР ПРОГРАМИ

Кипар Лето 2023 ( со директен чартер лет од Скопје )

Секој Вторник од 20.06.2023 до 22.08.2023 Скопје – Кипар BGH4053 | 14:10 – 17:10 Кипар – Скопје BGH4054 | 18:10 – 19:10 ЗАБЕЛЕШКИ: Сите хотели се на барање. Цените се изразени во евра, а плаќањето е исклучиво во денари по курс од 62 МКД за 1 ЕУР. За влез во Кипар потребен е биометриски пасош со најмалку 6 […]

Read More
БОДРУМ ЛЕТО 2023 - ЧАРТЕР ПРОГРАМИ

Бодрум Лето 2023 ( со директен чартер лет од Скопје )

Бодрум претставува едно од најпосетените и најмонденски туристички места во Турција. Има богата уметничка култура па често ќе наидете на уметнички колонии, галерии. Градот е особено познат по богатиот ноќен живот кој трае до раните утрински часови, со бројни ресторани, барови, продавници, дискотеки и ноќни клубови кои работат по цела ноќ. Детали од лет секој Четврток Скопје – Бодрум TK5597 […]

Read More