8 ми Декември – Сараево, Мостар и Требиње

 

1 ден: (07. 12.2022 )

Состанок на групата и поаѓање за Босна и Херцеговина околу 21 часот. Патот води преку Ниш, Лесковац, Чачак… ноќно и денско патување, со кратки попатни одмори.

 2 ден: ВИШЕГРАД – САРАЕВО ( 08.12.2022 )
Пристигнување во Вишеград во раните утрински часови. Можност за Крстарење по Дрина (препорака! ). Крстарењето започнува од Мостот на Дрина и завршува на Камен Град. Пауза за кафе и разглед на Камен Град – изграден од Емил Костурица. Потоа заминување за Сараево . Пристигнување во Сараево во пладневните часови… Панорамски разглед на градот со стручен водич и пешачка тура – Баш Чаршија, Парламентот, Грбавица, изворот на реката Босна (Врело Босне), местото каде е извршен атентатот врз Франц Фердинанд, Олимписките борилишта… Слободно време за шопинг низ Баш Чаршија. Сместување во хотел. Слободно време. Во вечерните часови – по желба, прошетка низ Баш Чаршија или посета на ресторан со музика. Ноќевање.

3 ден : САРАЕВО – ВИСОКО ( 09.12.2022 )
Појадок.
 По појадокот – слободно време за индивидуален разглед на градот или посета на Босанските Пирамиди. Малото гратче Високо ја крие мистеријата на петте пирамиди, онаа на Сонцето, Пирамидата на Месечината, на Змејот, на Мајката Земја и Пирамидата на Љубовта. Со својата висина од 220 метри, Пирамидата на Сонцето во Високо, Босна и Херцеговина, е најголемата пирамида во светот, поголема и од грандиозната Кеопсова Пирамида. Повеќе од 10 години Босанските Пирамиди ги посетија милиони туристи. Ова е вашата шанса да ги посетите и да ја почувствувате енергијата на најстарите пирамиди во светот. Денес редовен посетител е Новак Ѓоковиќ. Потоа заминување за Сараево и посета на Тунелот на Спасот. Враќање во хотелот . Слободно време или факултативна посета на најстарата пивница во Сараево. Ноќевање.

4 ден: КОЊИЦ – ЈАБЛАНИЦА – БЛАГАЈ – МОСТАР ( 10.12.2022 )
Појадок. 
По појадокот заминување за Јабланица. Посета на Мостот на Неретва и Музејот на ранетите во Јабланица. Потоа заминување за Титовиот Бункер. Титовиот бункер – познат и како АВК (Атомска Воена Команда), направен да го заштити југословенскиот претседател, како и 300 негови најблиски соработници од евентуален нуклеарен напад… АВК е атомско засолниште и е еден од најголемите подземни објекти направени во бившата држава… Патувањето продолжува за Мостар со осета на изворот на реката Буна и Дервиш текето. – најважниот град во Херцеговина… Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

5  ден – МОСТАР – КРАВИЦА – ТРЕБИЊЕ – МАКЕДОНИЈА 11.12.2022
Појадок. 
Разглед на старата Катедрала во Мостар, Камениот Мост, старата чаршија, Камениот мост (16 век) – ремек-делото на Мимар Хајрудин, кулите Тара и Хелебија, Караѓоз-беговата џамија. Потоа Заминување за Кравца и посета на водопадите. По посетата на водопадите заминување за Требиње – градот на сонцето… слободно време за индивидуален разглед на градот… Поаѓање за Македонија во пладневните часови.

Цена за рана пезервација: 135 еу. до 30.10.2022

Редовна цена: 155 еу.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :

 • Автобуски превоз на горенаведената релација
 • Панорамски разглед и пешачка тура во Сараево и Мостар со локален водич •Организација и водство на групата со лиценциран водич
 • Разглед на Сараево со стручен водич, 2 НП (шведска маса) во Сараево хотел со 3 * и 1 ноќ во Мостар НП

.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Факултативните излети и посети, влезниците при посета на културно-историските споменици…
 • Посета на „Тунел Спаса“ и Босанските Пирамини :30 еу.
 • Влезници и водичи за посета на Титовиот Бункер, Водопадите Кравица , Благај Текке , Врело Босне: 30 еу.
 • Крстарење по Дрина :5 еу.
 • ТУРИСТИЧКА ТАКСА 3 еу. по патник за цел престој!
 • Патничкото осигурување (160,00 ден. по лице)

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ : 60 евра

НАПОМЕНИ!

 • Целосна уплата на аранжманот е најмалку 7 дена пред поаѓање!
 • Орагнизаторот го задржува правото на промена на распоредот на содржините
 • Деца до 12 години со 2 возрасни во соба имаат попуст од 30% и на основниот аранжман и на факултативите
 • Доплата за еднокреветна соба е 25 евра!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Есенски Патувања

Божиќно Село – Трикала

ТЕРМИНИ ВО ДЕКЕМВРИ: 10.12 – 11.12.2022 17.12 – 18.12.2022 1 ДЕН:  ( Сабота ) Состанок со групата во 05.30 час. Поаѓање за Грција во 06.00 час. Се патува преку граничен премин Богородица , со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во центарот на Солун, слободно време шопинг и релаксација низ Солун. Во договорено […]

Read More
Есенски Патувања

СОКО БАЊА во НОЕМВРИ!

1 ДЕН: 18.11.2022 ( Петок ) Состанок со групата во 06.30 часот. Поаѓање за Србија преку граничен премин Табановце, со паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Сокобања во пладневните часови. Сместување во Сокобања во приватни вили. Ручек. После ручекот организирана прошетка низ центарот на Сокобања: Милошев Конак, Турско купатило….. Враќање во хотел. Ноќевање. […]

Read More
Есенски Патувања

8 ми Декември – Истанбул – 3НП

07.12 – 11.12.2022 1 ДЕН:   СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ: Состанок на групата пред х.Континентал во 16.00 ч. Поаѓање за Истанбул во 16:30. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење.   2 ДЕН:  ИСТАНБУЛ: Пристигнување во Истанбул во утринските часови.  Панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич,Бејазит-најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот […]

Read More