КИПАР ВО НОЕМВРИ

КИПАР

Остров со 340 сончеви денови годишно.

Република Кипар е островска земја во Средоземното Море, трет по големина остров во Европа со површина од 9.251 км2 и околу 233 км крајбрежје. Кипар го нарекуваат  многумина остров Афродита, затоа што според традицијата, тука е родена грчката божица на љубовта. Низ 10 000 годишната историја  бил населен и освојуван од  Грци, Римјани, Асирци, Персијци, Египќани, Византијци  и крстоносците, поради што тука се испреплетуваат митологијата и античката историја. Кипар има високо развиен туризам, благодарение на својата богата историја, прекрасно одржуваните одморалишта.Улици  на кои можат да се видат многу луксузни автомобили, пријателски и измерени луѓе, квалитетни, добро опремени хотели, топла медитеранска клима, прекрасни плажи, интересни настани на плажи и ноќни клубови. , квалитетно вино, добар шопинг – каде најпознатите светски дизајнери се претставени по поприфатливи цени отколку во другите метрополи.

ЛАРНАКА

Ларнака е најстариот град на островот, трет по големина град со население од 75.000, на 5 километри од најголемиот меѓународен аеродром во Кипар. Сместено е на југоисточниот брег и е луксузно одморалиште со туристи кои доаѓаат на скапи јахти.

Предвесник на денешната Ларнака е античкиот град Китиум, чии урнатини сè уште се видливи. Значајна туристичка дестинација со многу знаменитости и туристички атракции како што се урнатините на античкиот Китиум – од 13 век. Градот е познат по прекрасно уреденото шеталиште покрај морскиот брег, покрај кој има палми и голем број песочни плажи се доделени на синото знаме.

ЛИМАСОЛ

Втор  по големина град, по главниот град Никозија, кој е и главно трговско пристаниште и важен туристички центар.. Познат е како главно пристаниште и винарски  центар на островот кој нуди мешавина од песочни плажи ,трговски центри и  забавен ноќен живот.

АЈА НАПА

Сместено е на југоисточниот брег, на околу 40 км од Ларнака, 8 км од Протарас, кај Кејп Греко. Познат е по прекрасните бели песочни плажи кои го носат синото знаме на ЕУ, по кристално чиста тиркизна вода и удобности што ги нудат. Покрај семејното одморалиште, ова место во последниве години стана „главен град на забава“ со над 150 барови и дискотеки, познати и како „Скулптура Ибица“. За малку повеќе од десет години, Аја Напа стана многу посетен туристички центар од рибарското село, со нови хотели долж километарскиот брег, со бесконечни бели песочни плажи по должината на тиркизното море, спортови на вода, тематски воден парк. Аја Напа е омилено одморалиште и за ентузијасти за нуркање.

5 дена /4 ноќевања

11.11-15.11  2022

Програма

1 ден- СКОПЈЕ – СОЛУН –ЛАРНАКА

Состанок на групата пред хотел Холидеј Инн  во 02.00 часот  .Заминување  према аеродромот во  Солун .Полетување за Ларнака во 09.00ч. Пристигнување во 11.00 часот. Трансфер до хотелот во Ларнака. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

2 ден ЛАРНАКА  – ЛИМАСОЛ – Плажата  АФРОДИТА  и  ПАФОС

Појадок. Факултативна посета на Лимасол и  Пафос.  На пат кон Пафос поминуваме низ Лимасол каде имаме пауза во марината  на Лимасол. Прошетка низ  популарната марина и шеталиштето во Лимасол .По пауза продолжуваме помеѓу плантажата со лимон и портокал Фасури  се до  античката грчка тврдина Куриум. По посетата на тврдината поминуваме низ британските воени бази Епископи и пристигнуваме на плажата , Афродита каде според легендата божицата на љубовта се родила во морска пена. Пауза за освежување и одмор со поглед на карпата на Афродита и кристално чистото море.

Следува продолжување на патот кон градот Пафос, кој има историски споменици под заштита на УНЕСКО, на кој се насликани грчката историја и митологија и првите геометриски зачетоци  од античка Грција.

На крајот од посетата, време е за пауза во еден од многуте барови во пристаништето за кафе или ручек по ваш избор.

3ден:ЛАРНАКА  -АЈА НАПА-ФАМАГУСТА

Појадок. Факултативна посета на Фамагуста, крајбрежниот град на Кипар  -.Заминување за градот Аја Напа. Аја Напа е можеби најпопуларен туристички центар на Кипар, со многу сонце, кристално чисто море и прекрасни

пејзажи. Некогашно мало, рибарско село, сместено во увала, денес е престижен туристички центар. Друго име му е и „втора Ибица„  за сите кои сакаат море, спортови на вода и активен ноќен живот. Бројните ресторани, барови дискотеки и тренд клубови работат скоро не прекинато, па се препорачува пред се на помладите, но секако дека има места и за помирен и опуштен  одмор. Ја красат широки, песочни плажи, од кои најпознатите се Golden Beach – долга 1 км и Nissi Beach – долга 2 км.

Патување што Ви дава можност да го посетите прекрасниот крајбрежен град Фамагуста и да одитешто е можно поблиску до оградениот и запечатениот дел од градот кој е познат низ целиот свет како „град на духови“. Посетатa на манастирот Свети Барнабас, основачот на кипарската православна црква и античкиот град-кралство Саламис. Следна  дестинација  е стариот центар на градот Фамагуста, за да ги видите венецијанските ѕидови во стариот дел од градот и посета на готската црква на Свети Никола и замокот Отело. Враќање во хотел. Слободни активности. Ноќевање.

4 ден-ЛАРНАКА

Слободен ден за индивидуални активности . Ноќевање

5ден -ЛАРНАКА-–СОЛУН

Појадок  (Ланч пакет )Одјавување од хотел во 04.00 часот. Трансфер до аеродормот во Ларнака.  Чекирање, пасошки и царински формалности. Полетување од  Ларнака  во  06.10 часот. Пристигнување во Солун во 08.25 Трансфер до Скопје.

 

ЦЕНА        299€ / 18.540.00 ден до 10.10.2022

Редовна цена 339€/21.000.00

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Автобуски трансфер Скопје – Солун – Скопје
  • Директен лет на релација Солун – Ларнака – Солун со авикомпанија Wizz Air;

Аеродромски такси

 • Мала кабинска торба со димензии 40x30x20cm;
 • Организирани трансфери: аеродром Ларнака – хотел – аеродром Ларнака;
 • Сместување во хотел на база 4 ноќевања со појадок во хотел 3*во Ларнака
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Доплата за кабински багаж до

10кг (55 x 40 x 23 cm)– 3.600.00 денари за двата правца

20кг  149 x 119 x 171 –  4,500,00 денари за двата правца

 • Туристичка такса – 280 денари по соба за 4 ноќи (1,5 евро по ноќ по соба)

Доплата за вечера

Влезници за локалитети и карти за локален превоз

 • Факултативна посета на Аја Напа и Фамагуста   со локален водич и трансфер 55€ (минимум 15 патника).
 • Факултативна целодневна посета,на Пафос и Афродитина плажа со локален  водич и трансфер   50€  (минимум 15 патника).
 • Патничко осигурување 180,00 денари

 

За реализација на програмата  потребно е  група од 25 патника

 

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 50% од цената на аранжманот
 • Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање .
 • Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цена на превоз или не доволен број на пријавени патници да ја измени цената на аранжманот или да го откаже истиот во целост 7 дена пред поагање,како и промена на редоследот на факултативни излети во случај на објективни нрепредвидени причини.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

Напомена

 • Патници со приемни две вакцини имаат слободен влез на Кипар , сите останати треба да имаат PCR тест не постар од 48 часа  ,За деца до 12 години нема потреба од тест.

 

 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Есенски Патувања

Божиќно Село – Трикала

ТЕРМИНИ ВО ДЕКЕМВРИ: 10.12 – 11.12.2022 17.12 – 18.12.2022 1 ДЕН:  ( Сабота ) Состанок со групата во 05.30 час. Поаѓање за Грција во 06.00 час. Се патува преку граничен премин Богородица , со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во центарот на Солун, слободно време шопинг и релаксација низ Солун. Во договорено […]

Read More
Есенски Патувања

СОКО БАЊА во НОЕМВРИ!

1 ДЕН: 18.11.2022 ( Петок ) Состанок со групата во 06.30 часот. Поаѓање за Србија преку граничен премин Табановце, со паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Сокобања во пладневните часови. Сместување во Сокобања во приватни вили. Ручек. После ручекот организирана прошетка низ центарот на Сокобања: Милошев Конак, Турско купатило….. Враќање во хотел. Ноќевање. […]

Read More
Есенски Патувања

8 ми Декември – Сараево, Мостар и Требиње

  1 ден: (07. 12.2022 ) Состанок на групата и поаѓање за Босна и Херцеговина околу 21 часот. Патот води преку Ниш, Лесковац, Чачак… ноќно и денско патување, со кратки попатни одмори.  2 ден: ВИШЕГРАД – САРАЕВО ( 08.12.2022 ) Пристигнување во Вишеград во раните утрински часови. Можност за Крстарење по Дрина (препорака! ). Крстарењето […]

Read More